top of page
materiály ke kurzu Jak cvičit na nástroj s úsměvem na WEB úvodní.png

Pracovní sešit ke kurzu ke stažení a vytištění.

(Tento pracovní sešit slouží jako podpůrný studijní materiál ke kurzu a pro Vaše poznámky. Je určen výhradně pro kurzisty, jeho šíření a kopírování není dovoleno. Informace a poznatky však sdílejte s kolegy, rodiči, žáky.)

Podrobné informace pro školy k multilicencím.

Studies
I have been playing the recorder since childhood and after graduating in flute from the Conservatory in Brno, I devoted myself professionally. I visited courses and seminars such as the Summer School of Early Music in Prachatice, and took private lessons in the Netherlands with Heiko ter Schegget (Utrechts Conservatorium). I graduated from Masaryk University in the Theory and Practice of Ancient Music. I completed a course with Peter Holtslag at Hochschule für Music und Theater Hamburg and continued my studies with him at the Akademia Muzyczna in Cracow, where I earned a master’s degree. Afterwards, I studied recorder with Carin van Heerden at Anton Bruckner Privatuniversität Linz (2011–2013). 
Studying abroad with these amazing teachers and flutist was very complex and enriching experience. I feel the need to continue and to pass this on to my students.
bottom of page